Pinot Grigio

299.00 ден

Суво бело вино со контролирано потекло од нашите насади во Овчеполското виногорје.
Жолтеникаво-сламкаста боја со зелен отсјај карактеризиран од чиста, нежна и комплексна арома која потсетува на бели цвеќиња со ноти на жолто јаболко, мед и тропско овошје.
Мек, заоблен и елегантен вкус со различно тело и пријатен кремаст финиш.
Кремасти сирења како бри, тестенини во кремаст сос, комплексни салати, зеленчук на скара , печено пилешко, пастрмка на скара, лосос и др.
08–10 °C
Сподели
thumbnail
Pinot Grigio