Sauvignon Blanc

299.00 ден

Суво бело вино со контролирано потекло од нашите насади во Овчеполското виногорје.
Деликатна жолто-зелена боја со пријатна арома на лимонова трева, зелени бабури, босилек и огрозд.
Пријатен и свеж но сепак интензивен вкус на лимон, зелено јаболко и бела праска со мошне чист и избалансиран финиш.
Бело козјо сирење, моцарела, свежи салати, салати со морски плодови,пржени тиквички, печена пастрмка, пастрмка на скара, лаврак на скара, орада на скара, морски плодови на скара, пилешко на скара, мисиркини гради на скара итн.
08–10 °C
Сподели
thumbnail
Sauvignon Blanc